Suomessa elokuvateatterilevitykseen tulevat elokuvat:

Lisätietoja kotimaisista ensi-iltaelokuvista löydät Kotimaiset ensi-illat -sivulta.

Listaa päivitetty viimeksi 11.1.

PERJANTAI 29.1.
kukapelkaanoitiajuliste
12u
SF Studios
KUKA PELKÄÄ NOITIA
The Witches
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Robert Zemeckis
Pääosissa: Anne Hathway, Octavia Spencer, Stanley Tucci

1 tunti 45 minuuttia
PERJANTAI 5.2.
ww84juliste
12u
SF Studios
WONDER WOMAN 1984
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Patty Jenkins
Pääosissa: Gal Gadot, Kristen Wiig, Chris Pine, Pedro Pascal, Connie Nielsen, Robin Wright

2 tuntia 31 minuuttia
motherjuliste
12u
Future Film
MOTHER
Madeo
Korean tasavalta 2009

Ohjaus: Bong Joon-ho
Pääosissa: Hye-ja Kim, Won Bin, Goo Jin

2 tuntia 9 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
FALLING
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Viggo Mortensen
Pääosissa: Viggo Mortensen, Lance Henriksen, Gabby Velis, Terry Chen

1 tunti 53 minuuttia
soundofmetaljul
12u
Cinema Mondo
SOUND OF METAL
Belgia, Yhdysvallat 2019

Ohjaus: Darius Marder
Pääosissa: Riz Ahmed, Olivia Cooke

2 tuntia 12 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
KARALAHTI
Suomi 2021
Dokumenttielokuva


Ohjaus: Juuso Syrjä

1 tunti 57 minuuttia
bodiesatrestjuliste
12u
Night Visions Distr.
BODIES AT REST
Kiina, Hongkong 2019

Ohjaus: Renny Harlin
Pääosissa: Nick Cheung, Richie Jen, Yang Zi

1 tunti 34 minuuttia
PERJANTAI 12.2.
 julistetulossa
12u
SF Studios
PERUNA
Suomi 2020

Ohjaus: Joona Tena
Pääosissa: Joonas Nordman, Kari Hietalahti, Kari Ketonen

1 tunti 49 minuuttia
eatnameametjuliste
Pirkanmaan
elokuvakeskus
EATNAMEAMET – HILJAINEN TAISTELUMME
Suomi 2017
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Suvi West

1 tunti 14 minuuttia
PERJANTAI 19.2.
yhdetvielajuliste
12u
Atlantic Film
YHDET VIELÄ
Druk
Tanska 2020

Ohjaus: Thomas Vinterberg
Pääosissa: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Maria Bonnevie

1 tunti 57 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
TUNTURIN TARINA
Suomi 2020
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Marko Röhr

1 tunti 17 minuuttia
julistetulossa
12u
Cinemanse
SAMA NAINEN
Herself
Irlanti, Iso-Britannia 2020


Ohjaus: Phyllida Lloyd
Pääosissa: Molly McCann, Clare Dunne, Ruby Rose O'Hara

1 tunti 37 minuuttia
PERJANTAI 26.2.
julistetulossa
Finnkino
NOBODY
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Ilja Naishuller
Pääosissa: Bob Odenkirk, Connie Nielsen, Christopher Lloyd

1 tunti 32 minuuttia
 julistetulossa
12u
Finnkino
PERSIAN OPPITUNNIT
Persian Lessons
Venäjä, Saksa, Valko-Venäjä 2020

Ohjaus: Vadim Perelman
Pääosissa: Nahuel Pérez Biscayart, Lars Eidinger, Jonas Nay

2 tuntia 8 minuuttia
julistetulossa
Cinemanse
MAIJA MEHILÄINEN JA KULTAINEN AARRE
Maya the Bee 3: The Golden Orb
Saksa, Itävalta 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Noel Cleary
PERJANTAI 5.3.
  ...
PERJANTAI 12.3.
 julistetulossa
Disney
THE KING'S MAN
Iso-Britannia, Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Matthew Vaughn
Pääosissa: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Rhys Ifans
julistetulossa
12u
Atlantic Film
BABYTEETH
Australia 2019

Ohjaus: Shannon Murphy
Pääosissa: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Essie Davis, Ben Mendelsohn

1 tunti 58 minuuttia
PERJANTAI 19.3.
 julistetulossa
12u
Finnkino
LUPAAVA NUORI NAINEN
Promising Young Woman
Iso-Britannia, Yhdysvallat 2020


Ohjaus: Emerald Fennel
Pääosissa: Carey Mulligan, Alison Brie, Laverne Cox

1 tunti 53 minuuttia
PERJANTAI 26.3.
julistetulossa
Finnkino
SUPERNOVA
Iso-Britannia 2020

Ohjaus: Harry Macqueen
Pääosissa: Colin Firth, Stanley Tucci, Pippa Haywood

1 tunti 33 minuuttia
 croodit2jul
Finnkino
CROODIT: UUSI AIKA
The Croods: A New Age
Yhdysvallat 2020
Animaatioelokuva

Ohjaus: Joel Crawford
Äänirooleissa: Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds, Catherine Keener
PERJANTAI 2.4.
julistetulossa
Finnkino
FLUMMELIT
Extinct
Yhdysvallat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: David Silverman, Raymond S. Persi
 julistetulossa
12u
Cinemanse
KUKA PELKÄÄ PUUDELIA
100 % Wolf
Itävalta, Belgia 2020
Animaatioelokuva

Ohjaus: Alexs Stadermann

1 tunti 36 minuuttia
PERJANTAI 9.4.
 julistetulossa
Cinemanse
GAGARINE – KIERTORADALLA
Gagarine
Ranska 2020

Ohjaus: Fanny Liatard, Jérémy Trouilh
Pääosissa: Alséni Bathily, Lyna Khoudri, Finnegan Oldfield

1 tunti 35 minuuttia
PERJANTAI 16.4.
 lottajakadonneetlohikaarmeetjul
12u
Black Lion Pictures
LOTTA JA KADONNEET LOHIKÄÄRMEET
Lotte ja kadunud lohed
Viro, Latvia 2019
Animaatioelokuva

Ohjaus: Heiki Ernits, Janno Põldma

1 tunti 18 minuuttia
PERJANTAI 23.4.
  ...
PERJANTAI 30.4.
  ...
PERJANTAI 7.5.
  ...

Ensi-iltatiedot saattavat muuttua.

Poikki! – toteutumattomat kotimaiset elokuvat

Ensi-illat

Perjantai 11.12.

A joulutarinajuliste2020

Lisää ensi-iltoja

Seuraavat kotimaiset:

supercooljuliste supercooljuliste karalahtijuliste pertsajakilujuliste

Lisää kotimaisia ensi-iltoja

Tuoreimmat uutiset

pakonyban