Suomessa elokuvateatterilevitykseen tulevat elokuvat:

Lisätietoja kotimaisista ensi-iltaelokuvista löydät Kotimaiset ensi-illat -sivulta.

Listaa päivitetty viimeksi 1.3.

PERJANTAI 26.2.
themarksmanjuli
SF Studios
THE MARKSMAN
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Robert Lorenz
Pääosissa: Liam Neeson, Katheryn Winnick, Teresa Ruiz

1 tunti 48 minuuttia
PERJANTAI 5.3.
motherjuliste
12u
Disney
RAYA JA VIIMEINEN LOHIKÄÄRME
Raya and the Last Dragon
Yhdysvallat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Don Hall, Carlos López Estrada, Paul Briggs, John Ripa
Äänirooleissa: Kelly Marie Tran, Awkwafina

1 tunti 55 minuuttia

Samanaikainen ensi-ilta suoratoistopalvelussa (PVOD).
PERJANTAI 12.3.
eatnameametjuliste
12u
PEK
EATNAMEAMET – HILJAINEN TAISTELUMME
Suomi 2021
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Suvi West

1 tunti 14 minuuttia
PERJANTAI 19.3.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 26.3.
julistetulossa
Disney
NOMADLAND
Yhdysvallat, Saksa 2020

Ohjaus: Chloé Zhao
Pääosissa: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May,

1 tunti 47 minuuttia
julistetulossa
12u
SF Studios
PERUNA
Suomi 2020

Ohjaus: Joona Tena
Pääosissa: Joonas Nordman, Kari Hietalahti, Kari Ketonen

1 tunti 49 minuuttia
 croodit2jul
Finnkino
CROODIT: UUSI AIKA
The Croods: A New Age
Yhdysvallat 2020
Animaatioelokuva

Ohjaus: Joel Crawford
Äänirooleissa: Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds, Catherine Keener

1 tunti 35 minuuttia
KESKIVIIKKO 31.3.
oikeudenmetsastajatjuliste
SF Studios
TOM & JERRY
Tom and Jerry
Yhdysvallat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Tim Story
Äänirooleissa: Chloë Grace Moretz , Michael Peña, Rob Delaney, Colin Jost, Ken Jeong

1 tunti 41 minuuttia
TORSTAI 1.4.
motherjuliste
12u
Future Film
MOTHER
Madeo
Korean tasavalta 2009

Ohjaus: Bong Joon-ho
Pääosissa: Hye-ja Kim, Won Bin, Goo Jin

2 tuntia 9 minuuttia
julistetulossa
12u
Finnkino
FLUMMELIT
Extinct
Yhdysvallat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: David Silverman, Raymond S. Persi

1 tunti 25 minuuttia
PERJANTAI 2.4.
julistetulossa
12u
Nordisk Film
TUNTURIN TARINA
Suomi 2020
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Marko Röhr

1 tunti 17 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
KARALAHTI
Suomi 2021
Dokumenttielokuva


Ohjaus: Juuso Syrjä

1 tunti 57 minuuttia
julistetulossa
Finnkino
NOBODY
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Ilja Naishuller
Pääosissa: Bob Odenkirk, Connie Nielsen, Christopher Lloyd

1 tunti 32 minuuttia
soundofmetaljul
12u
Cinema Mondo
SOUND OF METAL
Belgia, Yhdysvallat 2019

Ohjaus: Darius Marder
Pääosissa: Riz Ahmed, Olivia Cooke

2 tuntia 12 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
CHAOS WALKING
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Doug Liman
Pääosissa: Tom Holland, Daisy Ridley, Mads Mikkelsen

1 tunti 48 minuuttia
 julistetulossa
12u
Cinemanse
KUKA PELKÄÄ PUUDELIA
100 % Wolf
Itävalta, Belgia 2020
Animaatioelokuva

Ohjaus: Alexs Stadermann

1 tunti 36 minuuttia
PERJANTAI 9.4.
julistetulossa
12u
Nordisk Film
FALLING
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Viggo Mortensen
Pääosissa: Viggo Mortensen, Lance Henriksen, Gabby Velis, Terry Chen

1 tunti 53 minuuttia
julistetulossa
12u
Baloa Pictures
PUNKKISOTA
Suomi 2021
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Joonas Berghäll

1 tunti 28 minuuttia
bodiesatrestjuliste
12u
Night Visions Distr.
BODIES AT REST
Kiina, Hongkong 2019

Ohjaus: Renny Harlin
Pääosissa: Nick Cheung, Richie Jen, Yang Zi

1 tunti 34 minuuttia
merentuomatjuliste
12u
Tuffi Films
MEREN TUOMAT
Suomi 2021
Dokumenttielokuva

Ohjaus: Anna Antsalo

57 minuuttia
julistetulossa
12u
Bright Fame Pics
PUNAINEN KOHINA
Suomi 2021

Ohjaus: Sami Pöyry
Pääosissa: Jari Manninen, Roope Olenius, Veera W. Vilo

1 tunti 28 minuuttia
PERJANTAI 16.4.
oikeudenmetsastajatjuliste
12u
Nordisk Film

OIKEUDEN METSÄSTÄJÄT
Retfærdighedens ryttere
Tanska 2020

Ohjaus: Anders Thomas Jensen
Pääosissa: Mads Mikkelsen, Lars Brygmann, Nikolaj Lie Kaas

1 tunti 56 minuuttia

julistetulossa
SF Studios
MORTAL KOMBAT
Yhdysvallat, Australia 2021

Ohjaus: Simon McQuoid
Pääosissa: Lewis Tan, Jessica McNamee, Josh Lawson
julistetulossa
12u
B-Plan Distrib.
FUCKING WITH NOBODY
Suomi 2020

Ohjaus: Hannaleena Hauru
Pääosissa: Hannaleena Hauru, Lasse Poser, Samuel Kujala

1 tunti 42 minuuttia
bodiesatrestjuliste
12u
Black Lion Pics.
ARMY OF ONE
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Stephen Durham
Pääosissa: Ellen Hollman, Matt Passmore, Geraldine Singer

1 tunti 34 minuuttia
 lottajakadonneetlohikaarmeetjul
12u
Black Lion Pictures
LOTTA JA KADONNEET LOHIKÄÄRMEET
Lotte ja kadunud lohed
Viro, Latvia 2019
Animaatioelokuva

Ohjaus: Heiki Ernits, Janno Põldma

1 tunti 18 minuuttia
PERJANTAI 23.4.
julistetulossa
12u
Finnkino
LUPAAVA NUORI NAINEN
Promising Young Woman
Iso-Britannia, Yhdysvallat 2020


Ohjaus: Emerald Fennel
Pääosissa: Carey Mulligan, Alison Brie, Laverne Cox

1 tunti 53 minuuttia
 julistetulossa
12u
Cinemanse
SAMA NAINEN
Herself
Irlanti, Iso-Britannia 2020


Ohjaus: Phyllida Lloyd
Pääosissa: Molly McCann, Clare Dunne, Ruby Rose O'Hara

1 tunti 37 minuuttia
julistetulossa
12u
Nordisk Film
SONGBIRD
Yhdysvallat 2020

Ohjaus: Adam Mason
Pääosissa: K. J. Apa, Sofia Carson, Craig Robinson

1 tunti 25 minuuttia
PERJANTAI 30.4.
  ...
PERJANTAI 7.5.
yhdetvielajuliste
12u
Atlantic Film
YHDET VIELÄ
Druk
Tanska 2020

Ohjaus: Thomas Vinterberg
Pääosissa: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Maria Bonnevie

1 tunti 57 minuuttia
julistetulossa
Disney
BLACK WIDOW
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Cate Shortland
Pääosissa: Scarlett Johansson, Florence Pugh, David Harbour, Rachel Weisz
 julistetulossa
Cinemanse
MAIJA MEHILÄINEN JA KULTAINEN AARRE
Maya the Bee 3: The Golden Orb
Saksa, Itävalta 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Noel Cleary
PERJANTAI 14.5.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 21.5.
julistetulossa
Disney
FREE GUY
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Shawn Levy
Pääosissa: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Taika Waititi
 julistetulossa
Finnkino
SUPERNOVA
Iso-Britannia 2020

Ohjaus: Harry Macqueen
Pääosissa: Colin Firth, Stanley Tucci, Pippa Haywood

1 tunti 33 minuuttia
julistetulossa
Cinemanse
AINBO – AMAZONIN SADEMETSÄN ROHKEIN TYTTÖ
Ainbo: Spirit of the Amazon
Peru / Alankomaat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Richard Claus, Jose Zelada
KESKIVIIKKO 26.5.
 julistetulossa
Finnkino
FAST & FURIOUS 9
F9
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Justin Lin
Pääosissa: Vin Diesel, John Cena, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Helen Mirren, Charlize Theron
PERJANTAI 28.5.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 4.6.
julistetulossa
12u
Atlantic Film 
BABYTEETH
Australia 2019

Ohjaus: Shannon Murphy
Pääosissa: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Essie Davis, Ben Mendelsohn

1 tunti 58 minuuttia
PERJANTAI 11.6.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 18.6.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 25.6.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 2.7.
 julistetulossa
Finnkino
KÄTYRIT: GRUN TARINA
Minions: The Rise of Gru
Yhdysvallat 2021
Animaatioelokuva

Ohjaus: Kyle Balba, Jonathan de Val, Brad Ableson
PERJANTAI 9.7.
 julistetulossa
Finnkino
TOP GUN: MAVERICK
Yhdysvallat 2021

Ohjaus: Joseph Kosinski
Pääosissa:
Tom Cruise, Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, Ed Harris
PERJANTAI 16.7.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 23.7.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 30.7.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 6.8.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 13.8.
julistetulossa
Cinemanse 
GAGARINE – KIERTORADALLA
Gagarine
Ranska 2020

Ohjaus: Fanny Liatard, Jérémy Trouilh
Pääosissa: Alséni Bathily, Lyna Khoudri, Finnegan Oldfield

1 tunti 35 minuuttia
PERJANTAI 20.8.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.
PERJANTAI 27.8.
julistetulossa
12u
Finnkino 
PERSIAN OPPITUNNIT
Persian Lessons
Venäjä, Saksa, Valko-Venäjä 2020

Ohjaus: Vadim Perelman
Pääosissa: Nahuel Pérez Biscayart, Lars Eidinger, Jonas Nay

2 tuntia 8 minuuttia
PERJANTAI 3.9.
  Tälle päivälle ei ole ensi-iltoja.

Ensi-iltatiedot saattavat muuttua.

Poikki! – toteutumattomat kotimaiset elokuvat

Ensi-illat

Perjantai 5.3.

kukapelkaanoitiajuliste

Lisää ensi-iltoja

Seuraavat kotimaiset:

supercooljuliste supercooljuliste karalahtijuliste pertsajakilujuliste

Lisää kotimaisia ensi-iltoja