|
|
DISCLOSURE DAY 2 tuntia 25 minuuttia |
Disclosure Day on Steven Spielbergin paluu vakavamman tieteisfiktion pariin ja kaikin puolin kelpoa työtä, mutta tarina vain on kovin tutunlainen, juonesta puhumattakaan.
Emily Blunt näyttelee tv-meterologi Margaret jonka keittiössä vierailee eräänä aamuna punainen lintu. Sen jälkeen mikään ei ole ennallaan: hän osaa yhtäkkiä puhua sujuvasti eri kieliä huomaamatta itse, milloin puhuu mitäkin kieltä, ja tietysti alkaa puhua jotakin siansaksaa suorassa tv-lähetyksessä. Videonpätkä meterologin sekoilusta leviää internetissä ja päätyy myös Daniel (Josh O’Connor) silmien eteen, mutta toisin kuin kukaan muu, tämä ymmärtää joka sanan. Samaan aikaan salaperäinen, FBI:n tehokkuudella ja budjetilla toimiva mustapukuisten miesten ja mustien autojen joukko on sekä Margaretin että Danielin perässä.
David Koepp on kirjoittanut elokuvan Spielbergin oman idean pohjalta, mutta siinä on liian paljon liian tuttuja kohtauksia, jotta se edes Spielbergin verrattomalla ammattitaidolla kerrottuna pysyisi kiinnostavana koko kaksi- ja puolituntisen kestonsa ajan. Uskonnollisiakin teemoja käsittelevä Disclosure Day on parhaimmillaan toiminnallisissa kohtauksissaan, joissa on näyttävyyttä ja vauhtia koko rahan edestä. Paljon on tehty perinteisesti kameran edessä, myös monet vaikeista stunteista, kun taas ilmiselvästi tietokoneella tehtyjä ovat muutamissa kohtauksissa tärkeässä roolissa olevat eläimet.



Pääosin 35 mm:n filmille kuvatun Disclosure Dayn 4K UHD -tallenne on tekniseltä laadultaan moitteeton.
| Tallennejulkaisu: |
|
Levittäjä: SF Studios / Universal Pictures |
ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).