Teme jätti lakkovaroituksen elokuva- ja tv-tuotantoihin
Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto (Teme) on jättänyt valtakunnansovittelijalle lakkovaroituksen, joka koskee elokuva- ja tv-tuotantojen työehtosopimuksen piiriin kuuluvia työtehtäviä. Työnseisaus alkaa 15. joulukuuta klo 13.00 ja päättyy 16. joulukuuta klo 23.59, elleivät neuvottelijaosapuolet pääse sopimukseen ennen sitä. Työnseisauksen kohteena ovat kaikki Suomen elokuva- ja tv-tuotantoyhtiöt.
Temeon myös julistanut alalle ylityökiellon, joka alkoi tänään klo 13.00.
Alan entinen työehtosopimuksen voimassaoloaika päättyi lokakuun 30. päivänä, eivätkä osapuolet ole päässeet yksimielisyyteen uuden työehtosopimuksen kaikista kohdista. Erimielisyyttä on eritoten työtuntien, lepoajan ja palkankorotusten osalta.
– Nykyisessä [työehtosopimuksessa] jaksotyöllä saa teettää 150 tuntia kolmessa viikossa töitä. Silti tämäkään ei tunnu riittävän, vaan yhdeksän tunnin minimilepoaika usein alitetaan, Temen toiminnanjohtaja Karola Baran sanoo tiedotteessa.
Temen mukaan Palvelualojen työantajat Palta esitti kahden vuoden sopimuskautta palkankorotuksilla, jotka sovittaisiin paikallisesti. Mikäli paikallista sopimista ei tapahtuisi, palkkoja olisi korotettu vuosittain 0,6:n prosentin yleiskorotuksella.