|
PEPPERMINT Ohjaus: Pierre Morel 1 tunti 42 minuuttia |
Takenin (2008) ohjanneen Pierre Morellin uusin elokuva Peppermint on samantyyppinen kostoelokuva, jossa tosin kahlataan hieman synkemmissä vesissä, mutta varsin kevyissä tunnelmissa. Aihe on vakava, mutta Morell pitää kaiken silti kevyenä väkivaltaviihteenä.
Jennifer Garnerin näyttelemä tavallinen perheenäiti Riley menettää kertaheitolla miehensä ja pienen tyttärensä, jotka mafia ampuu hengiltä. Kun mafian tappajat marssivat oikeussalista ulos vapaina, Riley häviää vuosiksi Eurooppaan ja palaa sitten ammattimaisena tappokoneena ja taistelulajien hallitsijana tappamaan kokonaisen mafiaosaston.
Uskottavuutta ei ole ja päähenkilökin on hyvin korni. Kuitenkin samanlaisista aineksista on vuosien varrella syntynyt loistaviakin kostajaelokuvia, mutta Peppermintistä puuttuu tehokkuus ja tyylikkyys. Se kuitenkin herättää kysymyksen siitä, miten monta kertaa puolitoistatuntisessa toimintaelokuvassa voidaan näyttää päähenkilö paikkailemassa haavojaan.
LISÄMATERIAALI:
Ei lisämateriaalia.
BLU-RAY-JULKAISU:
Julkaisija: | SF Studios |
Tekstitys: | Suomi, ym. |
Ääni: | DTS-HD Master Audio 5.1 |
Kuva: | 2,35:1 |
Levyjä: | 1 |
TALLENNEFORMAATIT:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |