The Whole Truth (2016)

thewholetruthbd

THE WHOLE TRUTH
Yhdysvallat 2016

Ohjaus: Courtney Hunt
Käsikirjoitus: Nicholas Kazan
Tuotanto: Anthony Bregman, Elon Dershowitz, ym.
Pääosissa: Keanu Reeves, Renée Zellweger, Gugu Mbatha-Raw

1 tunti 34 minuuttia

Kaksi Oscar-ehdokkuutta saaneella Frozen Riverillä (2008) elokuvaohjaajana debytoineen Courtney Huntin toinen elokuva on epäonnistunut lähes kaikilta osin, mutta se on ymmärrettävää, kun ottaa huomioon tuotannon kohtaamat ongelmat. Päärooliin valittu Daniel Craig jätti projektin pari päivää ennen kuvausten alkua, jolloin kuvauksia jouduttiin siirtämään, kunnes Keanu Reeves saattoi korvata Craigin. Kaikesta päätelleen elokuvan budjettikaan ei ollut kovin suuri.

Elia Kazanin Nicholas-pojan salanimellä käsikirjoittama The Whole Truth on oikeussalidraama, jossa kaikki on laskettu elokuvan lopussa ilmestyvän idioottimaisen juonenkäänteen varaan. New Orleansin hienostopiireissä syntyy kohu, kun 17-vuotias Mike (Gabriel Basso) puukottaa rikkaan isänsä (James Belushi) hengiltä. Boone piinasi jatkuvasti vaimoaan, Miken äitiä Lorettaa (Renée Zellweger). Perheen tuttu asianajaja Ramsey (Reeves) ryhtyy Miken puolustajaksi, mutta poika pitää mykkäkoulua eikä suostu auttamaan puolustuksessaan. Ramseylla ja hänen apulaisellaan (Gugu Mbatha-Raw) on kädet täynnä töitä yrittäessään säästää Miken vankilalta, vaikka poika on ilmiselvästi syyllinen.

Daniel Craigin vaihtuminen viime hetkellä Keanu Reevesiin lienee vienyt pois osan elokuvan rahoituksestakin, sillä sen verran televisioelokuvamainen The Whole Truth on. Vain muutamassa paikassa, pääasiassa pienessä oikeussalissa, tapahtuvan elokuvan tähdiksi on palkattu kaksi entistä suurta kassamagneettia, Reeves ja Zellweger, jotka molemmat menevät roolinsa läpi yhdellä ilmeellä. Ramseyn kaltaisen salaperäisen, hiljaisen ja itsevarman miehen rooliin olisi vaadittu karismaattista näyttelijää, joka pystyy ilmaisemaan asioita ilman repliikkejäkin. Sen sijaan roolissa nähdään Reeves, joka tekee Ramseysta pystyynkuolleen tylsimyksen. Tähän verrattuna Belushin karikatyyrimainen tulkinta äveriäästä mulkusta näyttää entistä naurettavammalta.

Ohjaaja ja käsikirjoittaja ovat luottaneet siihen, että lopussa tuleva juonenkäänne on kiinnostava ja yllättävä. Sitä se ei kuitenkaan ole, eikä sitä edeltävä lähes puolitoistatuntinen ole yhtään sen kiinnostavampaa tai yllättävämpää katseltavaa. The Whole Truthin ainoaksi onnistuneeksi osa-alueeksi jää tekninen toteutus, joskaan kuvausjälki ei näyttävää olekaan.

2tahtea

 
LISÄMATERIAALI:

Ei lisämateriaalia.


BLU-RAY-JULKAISU:

Julkaisija: Scanbox Entertainment
Tekstitys: Suomi, norja, tanska, ruotsi, ym.
Ääni: DTS-HD Master Audio 5.1
Kuva: 16:9 (2.40:1)
Levyjä: 1

12u

dvdblu ray

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).