Krampus (2015) [Blu-ray]
![]() |
KRAMPUS Yhdysvallat / Uusi-Seelanti 2015 Ohjaus: Michael Dougherty 1 tunti 37 minuuttia |
Itävallassa vanhan tarinan mukaan tuhmat lapset saavat jouluna vieraakseen Krampuksen, sarvipäisen paholaisen ja vuohen yhdistelmän. Ikivanhassa sadussa on hyvät ainekset kauhuelokuvaan, mutta ensimmäisen kerran sitä keksittiin käyttää siinä tarkoituksessa vasta viime vuonna, viisi vuotta Jalmari Helanderin Rare Exporsin valmistumisen jälkeen. On vaikea uskoa, etteikö Helanderin filmin olemassaololla olisi ollut osuutta Michael Doughertyn Krampuksen syntyyn.
X-Men 2:n ja Superman Returnsin käsikirjoitustyöhön osallistuneen Doughertyn esikoisohjaus tapahtuu siis joulun aikaan yhdysvaltalaisen pikkukaupungin idyllisen kadun varrella. Tomin (Adam Scott) ja Sarahin (Toni Collette) perhe on onnellinen, vaikka pieniä ongelmia onkin. Vanhemmat ja lapset Max (Emjay Anthony) ja Beth (Stefania LaVie Owen) ovat saaneet jouluksi vieraakseen Tomin itävaltalaisen äidin (Krista Stadler) sekä vähemmän toivottuina Sarahin siskon (Allison Tolman) miehineen (David Koechner) ja kauhukakaroineen. Myös epämiellyttävä täti (Conchata Ferrell) on saapunut paikalle kutsumattomana vieraana.
Perinteinen joulunvietto muuttuu nopeasti selviytymistaisteluksi, kun Max viimeisenä menettää uskonsa joulupukkiin. Ulos saapuu pirullinen kylmyys ja lumimyrsky, pihalle ilmestyy pelottavia lumiukkoja ja poikaystävänsä luokse lähtenyt Beth katoaa. Talon miehet lähtevät etsimään tyttöä, mutta löytävätkin jotain aivan muuta.
Krampus alkaa jouluelokuvaksi lupaavana draamakomediana tavallisen perheen tavallisesta joulusta, muuttuu sitten komediaksi äidini sisaren perheen saavuttua paikalle ja sen jälkeen vielä kauhukertomukseksi. Koko ajan komedia on vahvasti läsnä ja päällimmäisenäkin elementtinä Joe Danten jouluelokuvaklassikko Gremlins – riiviöiden tapaan. Danten filmistä poiketen Krampus ei kuitenkaan tarjoa mitään uutta, sen roolihahmoista kiinnostavimmat ovat kaikkein epämiellyttävimpiä ja kiltimmät ihmiset heitä tuntuvasti tylsempiä.
Vahva komediallinen vire tuo Krampukseen miellyttävän tunnun ja sen miljöö on kauhuelokuvalle otollinen. Visuaalisesti parasta antia ovat elokuvan hyytävät ulkokuvat ja sen vastenmielisyydessään koomiset tai koomisuudessaan vastenmieliset hirviöt.



![]()
![]()
LISÄMATERIAALI
Poistettuja ja pidennettyjä kohtauksia, vaihtoehtoinen loppu, pieleen menneitä ottoja sekä useita dokumentteja elokuvasta ja ohjaajan kommenttiraita.
BLU-RAY-JULKAISU
| Julkaisija: | Universal Sony | |
| Tekstitys: | Suomi, norja, tanska, ruotsi, ym. | |
| Ääni: | DTS-HD Master Audio 5.1 | |
| Kuva: | 16:9 (2.40:1) | |
| Levyjä: | 1 |


