Imogene (2012)

GIRL MOST LIKELY
Yhdysvallat 2012
Ohjaus: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Käsikirjoitus: Michelle Morgan
Tuotanto: Mark Amin, Alix Madigan-Yorkin, ym.
Pääosissa: Kristen Wiig, Annette Bening, Matt Dillon
1 tunti 39 minuuttia
Studioelokuvia huomattavasti pienemmällä budjetilla filmejään tehneen ohjaajakaksikon Shari Springer Bermanin ja Robert Pulcinin kolmen edellisen elokuvan tavoin Imogeneenkin on saatu suosittu ja tunnettu pääosanäyttelijä. American Splendorin Paul Giamattin, The Nanny Diariesin Scarlett Johanssonin ja The Extra Manin Kevin Klinen seuraaja Imogenessa on Kristen Wiig, jonka tukena nähdään Annette Bening ja Matt Dillon.
Lämminhenkisen Middle of Nowhere -teinidraaman kirjoittaneen Michelle Morganin kynäilemä Imogene seuraa Wiigin näyttelemän nimihenkilön elämää. Onnetonta lapsuutta New Yorkiin paennut Imogene on useita vuosia sitten ollut yksi Broadwayn lupaavimpia näytelmäkirjailijoita, mutta ylimielisten, vähä-älyisten ja heikkolahjaisten rikkaiden kotirouvien seura vei hänet mukanaan. Nyt, kun suhde poikaystävään päättyy yllättäen, työpaikka ja asunto menevät alta, joutuu Imogene huomaamaan ystävyyssuhteidensa todellisen laadun. Pakon edessä hänen on palattava kotiinsa omalaatuisen, mutta harmittoman pikkuveljensä (Christopher Fitzgerald), uhkapeliä harrastavan äitinsä (Bening) ja tämän uuden, itseään CIA-agentiksi väittävän miesystävän (Dillon) luo.
Menetettyään senkin vähän, mitä Imogenella on ollut, hän alkaa pikkuhiljaa löytää uusia asioita ja näkökulmia elämäänsä. Tarina ei enää niin nuoren naisen elämänmuutoksesta on myyty meille komediana, mutta sitä se ei kyllä ole. Pikemminkin se yrittää olla hyvin kevyt draamakomedia, mutta draamana se on aivan liian tyypillinen ollakseen kiinnostava ja komediaksi siinä ei ole mitään hauskaa. Kun elokuva lopulta – Imogenen elämän kannalta ehkäpä hyvinkin tärkeän muutoksen jälkeen – muuttuu kiinnostavaksi ja hauskaksikin, ennen kaikkea saa katsojan kiinnostumaan roolihahmoista, on filmiä mennyt jo reilusti yli tunti. Jos viimeinen puolituntinen toimii, mutta sitä edeltävä tunti ei, niin kovin onnistuneesta teoksesta ei voida puhua.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
LISÄMATERIAALI
Lisämateriaalia ei ole.
DVD-JULKAISU
| Julkaisija: | SF Film | |
| Tekstitys: | Suomi, norja, tanska, ruotsi | |
| Ääni: | Dolby Digital 5.1 | |
| Kuva: | 16:9 (1.78:1), väri | |
| Levyjä: | 1 |
