The Punisher – tuomari (1989) [Blu-ray]

thepunisher

THE PUNISHER
Australia / Yhdysvallat 1989

Ohjaus: Mark Goldblatt
Käsikirjoitus: Boaz Yakin
Tuotanto: Robert Mark Kamen
Pääosissa: Dolph Lundgren, Louis Gossett Jr.

1 tunti 29 minuuttia


Marvelin sarjakuvahahmo Frank Castle, entinen poliisi ja nykyinen kostaja, on nähty valkokankaalla kolmesti ja ensi vuodeksi aiheesta on suunniteilla kokonainen televisiosarja. Yhteistä näille kolmelle filmatisoinnille on se, etteivät ne ole erityisemmin menestyneet lippuluukuilla. Jonathan Hensleighin ohjaama vuoden 2004 filmatisointi oli erinomainen toimintafilmi, kun taas sen nelisen vuotta myöhemmin valmistunut jatko-osa sai kaikin puolin melko huonon vastaanoton. Molemmat elokuvat jäivät teatterilevityksessä tuntuvasti tappiolle, vaikka lienevät maksaneet itsensä takaisin DVD-myynnillään. Mark Goldblattin ohjaama ensimmäinen filmatisointi vuodelta 1989 sen sijaan ei päässyt Yhdysvalloissa edes teatterilevitykseen.

Boaz Yakinin (The Rookie – tulokas, Remember the Titans, Safe, Suuri puhallus) ensimmäinen filmattu käsikirjoitus kertoo päähenkilönsä tarinan kaikessa yksinkertaisuudessaan jättäen lopussa lupauksen jatko-osasta, jota ei kuitenkaan koskaan tehty. Dolph Lundgrenin näyttelemä Frank Castle on siis viisi vuotta aikaisemmin menettänyt perheensä rikollisten tekemässä pommi-iskussa, joka oli kohdistettu nimenomaan hänen perheeseensä. Castlen uskotaan itsekin kuolleen samassa räjähdyksessä, mutta todellisuudessa hän on viimeisen viiden vuoden ajan asunut viemäriverkostossa ja sieltä, moottoripyörällään ratsastaen, aina välillä noussut maanpinnalle tappamaan roistoja – kaikkiaan vaatimattomat 125.  

Castle on jatkamassa työtään sen muuttuessa yhä vaarallisemmaksi, kun japanilainen mafia on saapunut kaupunkiin ja pyrkii ottamaan huumeidenmyynnin haltuunsa. Japanilaisen mafian johtaja on tietenkin nainen (Kim Miyori), joka on varsin loogista, kun samuraiden maasta on kyse. Lady Tanakan (kyllä) suunnitelmien tiellä seisoo vain paikallinen mafiajohtaja Gianni Franco (Jeroen Krabbé), jota Castle parhaillaan jahtaa. Castlen perässä ovat niin kostoa janoavat rikolliset kuin hänen entinen työparinsa (Louis Gossett Jr.), joka ainoana ihmisenä uskoo Castlen selvinneen räjähdyksestä ja olevan koko kaupungin puheenaiheeksi noussut The Punisher.

Ruotsalainen Dolph Lundgren oli tullut kertaheitolla tutuksi näyttelijäksi 007 ja kuoleman katse- ja Rocky IV -elokuvien myötä vuonna 1985. Pari vuotta myöhemmin hän näytteli He-Mania elokuvassa Masters of the Universe, joka lienee vaikuttanut siihen, että hänestä tehtiin myös Frank Castle. Näyttelijänlahjojahan Lundgrenilla ei ollut eikä niitä ole tähän päivään mennessäkään hänelle tullut, mutta eipä Castlen rooli paljon näyttelijältään vaadikaan. Repliikkejä ja tunteita on vähän, väliä on vain ulkonäöllä ja sillä, että on ainakin ulkoisesti uskottava toimintasankari. Sellainenhan Lundgren toki oli.

Sen lisäksi, että The Punisherin juoni on hyvin yksinkertainen ja täysin yllätyksetön, sen roolihahmot ovat paperinohuita ja japanilaiset roistotkin tuovat mieleen tuon ajan suoraan videolla julkaistut b-luokan genretoverit. Näistä vähemmällä rahalla tehdyistä lajitovereistaan sen erottaa käytännössä vain se, että The Punisher on viihdyttävä, nostalginen matka takaisin 1980-luvulle. On(ko) ilo huomata, ettei amerikkalainen toimintaelokuva juuri ole muuttunut parissakymmenessä vuodessa. Skaala vain on suurentunut, vaikka ei The Punisherin ohjauksesta vastannut, paremmin leikkaajana tunnettu Mark Goldblattkaan kengännauhabudjetilla joutunut filmiään tekemään.


LISÄMATERIAALI

Lisämateriaalia ei ole.


BLU-RAY-JULKAISU

  Julkaisija: Atlantic Film
  Tekstitys: Suomi, norja, tanska, ruotsi
  Ääni: Dolby Digital 2.0
  Kuva: 16:9 (1.85:1)
  Levyjä: 1

16

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).