Valheet ja viettelijät (1988) [Blu-ray]

DANGEROUS LIASONS
Yhdysvallat / Iso-Britannia 1988
Ohjaus: Stephen Frears
Käsikirjoitus: Christopher Hampton
Tuotanto: Norma Heyman, Hank Moonjean
Pääosissa: Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer
1 tunti 59 minuuttia
Parhaan käsikirjoituksen, lavastuksen ja puvustuksen Oscarit voittanut Valheet ja viettelijät perustuu Choderlos de Laclosin 1700-luvun lopulla kirjoittamaan romaaniin. Romaanin julkaisuaikaan sijoittuva elokuva on nimensä mukainen kertomus valehtelevista viettelijöistä – turhamaisista rikkaista ihmisistä, joiden ainoa huvi on pelata pelejä muiden ihmisten elämällä välittämättä seurauksista.
Elokuvan päärooleissa nähdään kolme erinomaisen roolisuorituksen tekevää näyttelijää; Glenn Close, John Malkovich ja Michelle Pfeiffer. Close on markiisi de Merteuil, eronnut nainen, joka elää suuressa kartanossaan viettäen aikansa käymällä oopperassa, seurustelemalla kaltaistensa rouvien kanssa sekä pelaamalla pelejä de Valmont'n (Malkovich) kanssa. de Valmont tunnetaan häikäilemättömänä naistenmiehenä, joka on aina valmis juonittelemaan himoitsemansa de Merteuil'n kanssa. de Merteuil on saanut tietää erään ”ystävättärensä” teini-ikäisen tyttären (Uma Thurman) olevan ex-miehensä seuraava vaimo. Varmistaakseen ex-miehensä pettymyksen ja tappion, hän saa houkuteltua de Valmont'n viettelemään tuon nuoren naisen. Samanaikaisesti de Valmont yrittää parhaansa mukaan vietellä erittäin siveellisenä ja hyveellisenä ihmisenä tunnetun de Tourvelin (Pfeiffer).
{slimbox#1 gl images/muut/arvostelut/2012/valheetjaviettelijat1.jpg,images/muut/arvostelut/2012/valheetjaviettelijat1_t.jpg,Stephen Frears: Valheet ja viettelijät;images/muut/arvostelut/2012/valheetjaviettelijat2.jpg,images/muut/arvostelut/2012/valheetjaviettelijat2_t.jpg,Stephen Frears: Valheet ja viettelijät; }
Sanotaan, että nykypäivän vitsauksia ovat turhamaisuus ja itsekeskeisyys, mutta kaikesta päätellen niin on ollut aina ja erityisesti aikana, jolloin ei sotilailla ollut muuta tekemistä kuin tapella ja naida ja rikkailla taas pelkästään naida. Closen ja Malkovichin roolihahmojen turhamaisuus tuodaan välittömästi esille elokuvan alussa, sen sijaan Pfeifferin henkilöhahmosta ei koskaan anneta turhamaista tai itsekeskeistä kuvaa – päinvastoin. de Tourvel rakastuu de Valmont'iin, joka puolestaan rakastuu häneen ja tuhoaa heidän molempien elämät omalla turhamaisuudellaan.
Stephen Frearsin ensimmäisen suurta huomiota saanut elokuva on ohjaajansa tasaista laatua. Elokuvan tapahtumat sijoittuvat käytännössä vain kahteen tai kolmeen eri paikkaan, nimittäin kartanoon ja niiden pihamaille. Tämä selittää osaltaan sen, miten tämä epookkielokuva tehtiin aikanaan niin kohtuulliseen hintaan. Sen sijaan nämä kartanot pihamaineen ja puvustukset maskeerauksineen ovat komeaa katseltavaa, eli kolmen markan elokuvasta ei kuitenkaan ole kyse.![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
LISÄMATERIAALI
Ei lisämateriaalia.
BLU-RAY-JULKAISU
| Julkaisija: |
Warner Bros. |
|
| Tekstitys: |
Suomi, norja, tanska, ruotsi |
|
| Ääni: |
DTS-HD Master Audio 5.1 |
|
| Kuva: |
16:9 (1.85:1) |
|
| Levyjä: |
1 |
![]()