White House Down (2013) [Blu-ray]

whitehousedown

WHITE HOUSE DOWN
Yhdysvallat 2013

Ohjaus: Roland Emmerich
Käsikirjoitus: James Vanderbilt
Tuotanto: Roland Emmerich, James Vanderbilt, Harald Kloser, ym.
Pääosissa: Channing Tatum, Jamie Foxx, Maggie Gyllenhaal

2 tuntia 11 minuuttia


Viime vuonna Yhdysvaltain presidentti oli vaarassa Antoine Fuquan Olympos on valloitettu-, Jon Chun G.I. Joe: Kosto- ja Roland Emmerichin White House Down -filmeissä. Fuquan ja Emmerichin elokuvat ovat juoneltaan huomattavan samankaltaisia; molemmissa virkavallan edustaja joutuu suojelemaan Yhdysvaltain presidenttiä Valkoisen talon jouduttua terroristi-iskun kohteeksi.

Independence Day -megahitissä (1996) Valkoisen talon jo kertaalleen tuhonneen Emmerichin elokuvassa virkavaltaa edustaa myös G.I. Joe: Kostossa nähdyn Channing Tatumin näyttelemä washingtonilainen turvamies, joka on hakenut presidentin turvamieheksi. Työpaikkahaastattelu pidetään tietysti Valkoisessa talossa, jonne Cale ottaa mukaan esiteini-ikäisen tyttärensä, joka on tavattoman ihastunut istuvaan presidenttiin (Jamie Foxx). Cale toivookin, että isästään erkaantunut tytär olisi tyytyväinen päästessään visiitille Valkoiseen taloon, jossa Cale kuitenkin saa kuulla olevansa liian keskinkertainen päästäkseen presidentin turvajoukkoihin.

Turistikierrokselle muiden seuraksi lähtenyt Cale on kuitenkin pian todistava väitteen vääräksi, kun ryhmä terroristeja ottaa talon haltuunsa ja alkaa metsästää itse presidenttiä, jonka tietysti vain Cale voi lopulta pelastaa. Calelle rukkaset ainakin työpaikan suhteen antanut uranainen (Maggie Gyllenhaal) on puhelimen päässä apuna, kun Cale yrittää kuljettaa presidentin turvaan ja siinä samassa tietysti pelastaa tyttärensäkin muiden panttivankien joukosta.

On hyvin vaikea uskoa lopullisen elokuvan perusteella, että James Vanderbiltin (David Fincherin Zodiac-mestariteos) käsikirjoitus oli erittäin kovassa huudossa Hollywoodin studioiden keskuudessa. Kyseessä on nimittäin aivan oikealla tavalla yksinkertainen, mutta täysin väärällä tavalla idioottimainen toimintafilmi. Esimerkiksi; mitä virkaa luulette olevan rintataskuun laitettavalla kultakellolla, jonka presidentti saa vaimoltaan hieman ennen kuin terroristit hyökkäävät ja alkavat ammuskella? Tai miten terroristit onnistuvat pääsemään muhkeiden pommien kanssa tarkoin vartioituun taloon yksinkertaisesti vain naamioitumalla huoltomiehiksi? Keksi itse lisää kysymyksiä.

Vanderbiltin käsikirjoitus käyttää kaikkein kuluneimmatkin kliseet, mutta ei hyödykseen. Kuitenkin White House Downin kohdalla on kyse niin rutinoituneen ja omassa genressään mestarillisen ohjaajan filmistä, että se jaksaa viihdyttää yli parituntisen kestonsa ajan. Emmerich osaa tehdä suuren mittakaavan toimintafilmejä ja luoda lyhytkestoista jännitystä. Käsikirjoitukseltaan hänen kaikki toimintafilminsä ovat olleet enemmän tai vähemmän B-luokan tavaraa, mutta Emmerichille uskotut resurssit ja hänen kykynsä visuaalisena tarinankertojana ovat aina luoneet viihdyttävän lopputuloksen, niin myös White House Downin tapauksessa.

tahti2tahti2


LISÄMATERIAALI

Lukuisia dokumentteja elokuvan teosta.


BLU-RAY-JULKAISU

  Julkaisija: Universal Sony
  Tekstitys: Suomi, norja, tanska, ruotsi
  Ääni: DTS-HD Master Audio 5.1
  Kuva: 16:9 (2.40:1)
  Levyjä: 1

16

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).