Ron Howardista tulee Han Solo -elokuvan uusi ohjaaja

ronhowardrush1
Ron Howard Rushin (2013) kuvauksissa. Kuva: Exclusive Media Group

The Hollywood Reporterin mukaan Oscar-voittaja Ron Howard on palkattu vielä nimeämättömän uuden Han Solo -elokuvan ohjaajaksi. Tähtien sota -elokuvasarjaan kuuluvan filmin kuvaukset aloitettiin jo helmikuussa, mutta pari päivää sitten tuotantoyhtiö Lucasfilm ja ohjaajat Phil Lord ja Christopher Miller tiedottivat lähtevänsä eri teille.

Eri lähteiden mukaan Han Solo -elokuvan käsikirjoittaja Lawrence Kasdan piti Lordin ja Millerin kuvaamaa materiaalia pidettiin liian komediallisena, ja tuotantoyhtiö asettui Kasdanin kannalle.Lord ja Miller tunnetaan Poutapilviä ja lihapullakuuroja- ja Lego-elokuva-animaatioista sekä 21 Jump Street- ja 22 Jump Street -komediahiteistä.

Lord ja Miller ehtivät kuvata elokuvasta noin kolme neljäsosaa neljän ja puolen kuukauden aikana. Elokuvan alkuperäisestä kuvausaikataulusta oli jäljellä enää vain kolme ja puoli viikkoa sekä varmuuden vuoksi varattu viiden viikon jakso uusintakuvauksia varten.

Kymmenes Tähtien sota -elokuva

Vielä nimeämätön Han Solo -elokuva on kymmenes Tähtien sota -sarjan elokuva. Sen pääosassa nuorena Han Solona nähdään Alden Ehrenreich ja muissa rooleissa muun muassa Emilia Clarke, Woody Harrelson ja Donald Glover. Suomalainen Joonas Suotamo toistaa roolinsa Chewbaccana. Elokuvan on määrä tulla ensi-iltaan ensi toukokuun 28. päivänä. Sitä ennen ensi-iltaan tulee Rian Johnsonin ohjaama Star Wars: The Last Jedi, jonka Suomen-ensi-ilta on joulukuun 15. päivänä.

J. J. Abramsin ohjaama Star Wars: The Force Awakens (2015) oli ensimmäinen Tähtien sota -elokuva kymmeneen vuoteen. Suomessa se sai 625 000 katsojaa, mikä tekee siitä tilastoidun historian 11. katsotuimman ulkomaisen elokuvan. Gareth Edwardsin ohjaama Rogue One: A Star Wars Story (2016) puolestaan keräsi yli 345 000 katsojaa.

 

Howard hitin tarpeessa

63-vuotias Howard on yksi menestyneimmistä nykyohjaajista, joskin hänen neljä viimeistä elokuvaansa ovat menestyneet toivottua heikommin. Kauniin mielen (2001), Da Vinci -koodin (2006), Apollo 13:n (1995) ja Kaukaisen maan (1993) ohjannut Howard on työskennellyt Tähtien sodan luoneen George Lucasin kanssa kolmesti. Hän näytteli Lucasin ohjaamassa Svengijengi -62 -jättihitissä (1973) ja sen kehnosti menestyneessä jatko-osassa muutama vuosi myöhemmin. Howardin ohjaajauran alettua Lucas palkkasi entisen näyttelijänsä ohjaamaan fantasiakomedian Willow – suuri seikkailu (1988). Myöhemmin Lucas tarjosi Star Wars: Episodi I – Pimeän uhan (1999) ohjaustehtäviä Howardille.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).