
Mads Mikkelsen ja yhdet vielä. Kuva: Zentropa
Tanskalaisohjaaja Thomas Vinterbergin ja näyttelijä Mads Mikkelsenin uusin yhteistyö Yhdet vielä on kerännyt kotimaassaan parissa kuukaudessa 777 000 katsojaa. Kyseessä on Vinterbergin suosituin elokuva ja Tanskassa 16. katsotuin paikallinen elokuva vuonna 1976 alkaneen katsojatilastoinnin ajalta.
Yhdet vielä kertoo Mikkelsenin näyttelemästä lukio-opettajasta, joka keskustelee kollegoidensa kanssa psykiatrin esittämästä väitteestä, jonka mukaan jatkuva pieni humalatila pitää mielen virkeämpänä ja luovuuden yllä. Keskustelun seurauksena Martin aloittaa "kokeilun", johon pian hänen kollegansakin liittyvät.
Jahtiakin suurempi menestys kotimaassaan
Vinterbergin ja Mikkelsenin edellinen yhteinen elokuva Jahti (2012) oli viime vuosikymmenen suurimpia menestyksiä pohjoismaisen elokuvan saralla. Valheitten ja epäilyksien seurauksia käsittelevä tarina aiheetta pedofiiliksi epäillystä opettajasta sai parhaan vieraskielisen elokuvan Oscar-, Golden Globe- ja BAFTA-ehdokkuudet sekä useita palkintoja Cannes'n filmifestivaaleilla. Myös Yhdet vielä on valittu Tanskan Oscar-ehdokkaaksi, mutta lopulliset ehdokkaat julkistetaan vasta ensi vuonna.
Jahti sai EU-maissa 1,7 miljoonaa katsojaa, joista 670 000 Tanskassa. Suomen osuus oli hieman yli 20 000 katsojaa, joka oli hyvin lähellä vuotta aiemmin valkokankaille tulleen Lars von Trierin Melancholian katsojasaldoa. Suomessa Jahdin levityksestä vastasi Atlantic Film, joka on sittemmin levittänyt myös Vinterbergin Kommuunin (2016) ja hankkinut nyt myös Yhdet vielä -elokuvan levitysoikeudet.
– Esitysoikeusneuvottelut käytiin tämän levityshistorian valossa hyvässä ja luottamuksellisessa hengessä, Atlantic Filmin elokuvalevityksen johtaja Jenni Ukkonen kertoo.
Levittäjän katsojatavoite elokuvalle on noin 10000–20000 katsojaa. Yhdet vielä sai alkusyksystä Elokuvasäätiöltä maahantuontitukea.
– Yhdet vielä tuo yhteen ohjaaja Vinterbergin ja loistonäyttelijä Mads Mikkelsenin ensimmäistä kertaa sitten Jahti-elokuvan, joten toivomme pääsevämme lähelle Jahdin katsojalukuja. Elokuvan huikea menestys kotimaassaan ennustaa elokuvalle hyvää myös meillä Suomessa, Ukkonen jatkaa.
– Näinä haastavina aikoina täytyy kuitenkin pitää mielessä, että elokuvateatterijulkaisuiden menestys on entistä vaikeammin ennakoitavissa. Hyvin paljon on kiinni siitä, kuinka ensi-iltapäivä osuu epidemiatilanteeseen ja mahdollisiin yllättäviinkin kokoontumisrajoituksiin.
Yhdet vielä saa täkäläisen ensi-iltansa aikaisintaan tammikuussa, mutta jo nyt on mahdollista, että julkaisua saadaan odotella kevääseen ja Oscar-kilpaan saakka.
Ohjelmisto- ja maahantuontituen saajat 2020
| Babyteeth | Atlantic Film Finland Oy | 15 000 € |
| Children of the Sea [animaatio] | Cinema Mondo Oy | 10 000 € |
| Corgi – kuningattaren koiranpentu [animaatio] | Cinemanse Oy | 10 000 € |
| Corgi – kuningattaren koiranpentu [animaatio], dubbaus | Cinemanse Oy | 16 045 € |
| Erityiset | Finnkino Oy | 10 000 € |
| Fabiennen muistelmat | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Gagarine | Cinemanse Oy | 15 000 € |
| Hilma af Klint – ilmeisen tuolla puolen [dokumentti] | Cinema Mondo Oy | 12 000 € |
| Isäni Marianne | Nordisk Film Oy | 15 000 € |
| Jäähyväiset | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Keksijäkylän Lotta ja kadonneet lohikäärmeet [animaatio] | Filmkompaniet Alpha Oy | 15 000 € |
| Keksijäkylän Lotta ja kadonneet lohikäärmeet [animaatio], dubbaus | Filmkompaniet Alpha Oy | 12 000 € |
| Kesämaa | Cinemanse Oy | 15 000 € |
| Kirjava lintu – The Painted Bird | Polonium Oy | 12 000 € |
| Koesoitto | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Kohti ääretöntä | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Koiranpäivät [animaatio] | Cinemanse Oy | 10 000 € |
| Koiranpäivät [animaatio], dubbaus | Cinemanse Oy | 17 517 € |
| Maryam | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Memories of Murder | Future Film Oy | 13 000 € |
| Pako rajan yli | KinoScreen Illusion Oy | 9 000 € |
| Pohjoisen sankarit [animaatio] | Cinemanse Oy | 10 000 € |
| Pohjoisen sankarit [animaatio], dubbaus | Cinemanse Oy | 8 000 € |
| Rakkautta & anarkiaa -kiertue 2019 | HIFF ry | 1 000 € |
| Saint Maud | Cinema Mondo Oy | 10 000 € |
| Sama nainen | Cinemanse Oy | 15 000 € |
| Terapiaa tunisialaisittain | Atlantic Film Finland Oy | 15 000 € |
| The Whistlers | Atlantic Film Finland Oy | 10 000 € |
| The Witch in the Window | Polonium Oy | 10 000 € |
| Tuulten taottu maa [dokumentti] | Pirkanmaan elokuvakeskus ry | 1 000 € |
| Undine – aallotar | Future Film Oy | 15 000 € |
| Upseeri ja vakooja | Future Film Oy | 15 000 € |
| Valhalla | KinoScreen Illusion Oy | 5 000 € |
| Weathering with You [animaatio] | Cinema Mondo Oy | 15 000 € |
| Wendy | Cinemanse Oy | 15 000 € |
| Yhdet vielä | Atlantic Film Finland Oy | 15 000 € |
ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).