Yösyöttö ei tule Finnkinon teattereihin – vaatii suurempaa osuutta myynnistä

yosyotto1
Petteri Summanen Yösyöttö-elokuvassa. Kuva: Solar Films

Marja Pyykön ohjaaman ja Solar Filmsin tuottaman Yösyöttö-elokuvan levittäjä Nordisk Film tiedotti tänään, ettei elokuvaa nähdä lainkaan Finnkinon elokuvateattereiden ohjelmistossa. Levittäjän mukaan syynä on Finnkinon vaatimukset normaalia suuremmasta osuudesta lipputuloista.

– Suruksemme joudumme toteamaan, että Yösyöttö-elokuva ei ollut tervetullut Finnkinon teattereihin tavanomaisin ehdoin. Emme voi hyväksyä Finnkinon vaatimusta saada lipputuloista normaalia suurempaa osuutta, koska sillä olisi tuhoisat vaikutukset koko kotimaiselle elokuva-alalle. Näiden vaatimusten edessä meille ei jää muuta vaihtoehtoa kuin todeta, että Yösyöttöä ei tulla näkemään Finnkinon teattereissa. Elokuva on jäänyt surullisella tavalla kotimaista elokuva-alaa uhkaavan tulonjakoneuvottelun panttivangiksi. Tilanne on siis varsin ikävä ja epävarma, Nordisk Filmin elokuvalevityksen johtaja Katarina Nyman kertoo tiedotteessa.


"Katastrofaaliset seuraukset kotimaiselle elokuvalle"

– Koko taiteellinen ja tuotannollinen ryhmä on tehnyt kovasti töitä elokuvan eteen, joten syntynyt tilanne on meille kestämätön ja päätös on ollut todella vaikea, elokuvan toinen tuottaja Markus Selin kertoo. – Suomalaisen elokuvan näkökulmasta Finnkinon vaatimukset tuottajien kannalta heikommasta tulonjaosta ovat epäoikeudenmukaisia. Sillä on katastrofaaliset vaikutukset meille elokuvantekijöille, joiden haluna on jatkossakin pystyä tuottamaan suomalaiselle yleisölle hienoja elokuvia, hän jatkaa.

Finnkino on tiedottanut omilla internet-sivuillaan Yösyötön pysyvän "toistaiseksi" poissa yhtiönsä teattereista. "Muutos johtuu Finnkinon ja elokuvan levittäjän, Nordisk Filmin, sopimusteknisistä asioista. Lipunmyynnin epääminen Finnkinon jo ennakkomarkkinoimalle elokuvalle on Nordisk Filmin päätös." Tästä huolimatta Yösyötön tiedot ovat yhä Finnkinon internet-sivuilla ja lisäksi se on Finnkinon kuukauden elokuva.

Kotimaiselle elokuvalle poikkeuksellisen pienellä 800 000:n euron budjetilla tuotettu Yösyöttö on Solar Filmsin toinen ja viimeinen tämänvuotinen elokuva. Vaikka elokuvaa ei nähdä Finnkinon teattereissa, tulee se saamaan ensi-iltansa suunnitellusti ja pyörimään muiden omistuksessa olevissa elokuvateattereissa.

Suomalaiset elokuvatuottajat perustivat alkuperäisen Finnkino Oy:n vuonna 1967 vastaamaan elokuviensa levittämisestä. Vuonna 1986 Finnkinosta tuli Kinosto Oy:n ja 33:n muun elokuva-alan yrityksen yhteenliittymä, Suomen suurin elokuvateatteriketju.

 

Juttua päivitetään, kunhan Solar Filmsille ja Finnkinolle lähetettyihin kommenttipyyntöihin vastataan.

Päivitetty klo 15.10: Lainaus Finnkinon tiedotteesta.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).