Antti Tuurin Tangopojat-romaanista kehitellään elokuvaa

tangopojat1

MRP Matila Röhr Productions Oy kehittelee parhaillaan filmatisointia Antti Tuurin viimevuotisesta Tangopojat-romaanista, josta Tuuri ja Mika Ronkainen laativat elokuvakäsikirjoituksen. Suomen elokuvasäätiö myönsi maaliskuun päätöskokouksessaan kaksikolle 6 500 euron käsikirjoitusapurahan.

– Jatkamme näin menestyksekästä yhteistyötämme Antti Tuurin kanssa, tuottaja Ilkka Matila kommentoi sähköpostitse.

Ronkaisen on myös tarkoitus ohjata elokuvasovitus, jonka on tarkoitus päästä tuotantoon vuonna 2019 ruotsalaisena yhteistuotantona. Ronkainen on aiemmin ohjannut ja käsikirjoittanut useita dokumenttielokuvia, muun muassa musiikkipainotteisen Laulun koti-ikävästä (2012), joka käsittelee suomalaisen muuttoliikennettä Ruotsiin. Samaan aihepiiriin sijoittuu myös Tuurin Tangopojat, jossa pohjanmaalainen sekatyömies ja haitarinsoittaja lähtee Ruotsiin töihin Volvon tehtaalle.


Tuurin Ikitien filmatisointi valmistuu syksyksi

Matila ja MRP Matila Röhr Productions viimeistelevät parhaillaan Tuurin Ikitie-romaaniin pohjautuvaa epookkielokuvaa, joka saa ensi-iltansa syyskuun 15. päivänä. AJ Annilan ohjaama Ikitie on ensimmäinen Tuuri-filmatisointi seitsemääntoista vuoteen, mutta MRP:lle jo kolmas Rukajärven tien (1999) ja Lakeuden kutsun (2000) jälkeen.

Tuurin romaaneihin pohjautuvat myös Pekka Parikan elokuvat Pohjanmaa (1988) ja Talvisota (1989) sekä Lauri Törhösen Ameriikan raitti (1990). Parikan ohjaamien elokuvien tuottajana toimi Marko Röhr, toinen MRP-tuotantoyhtiön johtohahmoista.

Viisi tähän mennessä valmistunutta Tuuri-filmatisointia saivat yhteensä 1,4 miljoonaa katsojaa ja voittivat kuusitoista Jussi-palkintoa.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).