Seppo "Sämpy" Laine kuoli

Spede-tuotannoissa tekemistään rooleistaan parhaiten tunnettu Seppo ”Sämpy” Laine kuoli lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, kertoo MTV3. Laine oli kuollessaan 64-vuotias.

Nurmijärvellä syntynyt Laine teki pitkän uran television, elokuvan ja teatterin palveluksessa. Kenties tunnetuimmat roolinsa hän teki Spede Pasasen tuottamissa elokuvissa, joissa kaikkiaan neljässätoista Laine esiintyi. Näistä muistettavimpia ovat Tossavaisen rooli elokuvissa Viu-hah hah-taja (1974) ja Lottovoittaja UKK Turhapuro (1976) sekä konstaapelien roolit elokuvissa Koeputkiaikuinen ja Simon enkelit (1979), Uuno Epsanjassa (1985), Liian iso keikka (1986), Uuno Turhapuro kaksoisagentti (1987) ja Uunon huikeat poikamiesvuodet maaseudulla (1990).

Spede-elokuvien lisäksi Laine näytteli valkokankaalla vain muutamissa muissa elokuvissa, mm. Visa Mäkisen ohjaamissa filmeissä Pekka Puupää poliisina (1986) ja Ruuvit löysällä (1989). Hänen viimeiseksi elokuvaroolikseen jäi sivuosa Aleksi Mäkelän elokuvassa Esa ja Vesa – auringonlaskun ratsastajat (1994).

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).