Rööperillä jo yli 200 000 katsojaa

Aleksi Mäkelän ohjaama Rööperi on kerännyt jo yli 200 000 katsojaa. Levitysyhtiön myyntipäällikkö Petri Viljanen uskoo Solar Filmsin nettisivujen mukaan, että elokuvan kokonaiskatsojamäärä noussee 250 000 pintaan. Jo tässä vaiheessa on melko selvää, että Rööperi on yksi vuoden katsotuimmista elokuvista, sillä haastajia sille ei juuri ole. Markku Pölösen Ralliraita-komedia kiinnostaa varmasti kotimaisen komedian ystäviä, Dome Karukosken Kielletty hedelmä on kerännyt kiitoksia kriitikoilta ja Timo Koivusalon Täällä Pohjantähden alla -filmillä on melko varma menekki.

Viime vuonna vuoden katsotuimman titteliin ylsi Risto Räppääjä noin 210 000 katsojallaan. Aleksi Mäkelä on jo aikaisemmin todistanut olevansa suomalaisen elokuvan suosituin ohjaaja teoksillaan Häjyt, Pahat pojat, Vares ja Matti. Mäkelän Matti pitää hallussaan kotimaisen elokuvan historian avausviikonlopun ennätystä 91 000 katsojan tuloksellaan.

Solar Films -tuotantoyhtiön ja koko Suomen historian mittavin elokuvatuotanto Mannerheim saa ensi-iltansa ennakkosuunnitelmista poiketen vasta vuonna 2010, joten Rööperi saa ainoana edustaa yhtiötä tänä vuonna.

 

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).