Viiden miljoonan euron Maaginen kristalli tulee teattereihin perjantaina

Perjantaina elokuvateattereihin saapuu Antti Haikalan ohjaama 3D-animaatio Maaginen kristalli, joka on viiden miljoonan euron tuotantokustannuksillaan yksi kaikkien aikojen kalleimmista suomalaisista elokuvista. Menestyselokuvan Niko – Lentäjän poika animaattoreiden animoima elokuva tulee levitykseen Future Filmin kautta 50 esityskopiolla, joista 40 on 3D-formaatissa. Digitaalisten esityskopioiden ansiosta elokuva pyörii peräti noin kahdeksallakymmenellä kankaalla.

Stereoskooppisena 3D:nä toteutettu suomalais-italialainen animaatioelokuva on osa suurempaa Red Caps -kokonaisuutta: filmin lisäksi valmistuu 26-osainen animoitu televisiosarja, kuvakirja elokuvasta sekä internet- ja PC-pelit. Näiden lisäksi Red Caps -pienoisromaaneita on kirjoitettu jo kuusi kappaletta.

Elokuvan suuresta budjetista huolimatta ei sen suomenkielisen version äänirooleihin ole palkattu näyttelijöitä heidän tunnettavuutensa perusteella. Äänensä elokuvalle kun ovat antaneet Veeti Kallio, Paula Vesala, Jukka Nylund ja Kiti Kokkonen. Aikaisempaa ääninäyttelemiskokemusta kylläkin löytyy, ainakin Kalliolta (Prinsessa ja sammakko), Vesalalta (Poutapilviä ja lihapullakuuroja) ja Kokkoselta (Artturi Joulu – Joulupukin poika).

Maaginen kristalli 3D -elokuva on Suomessa kielletty alle seitsemänvuotiailta, täysi-ikäisen seurassa sen saa esittää vähintään viisi vuotta täyttäneelle.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).