
Viimeisimmäksi teattereihin Kari Väänäsen Havukka-ahon ajattelijan ja Olli Saarelan Harjunpään ja pahan papin tuonut Matila Röhr Productions on saanut 20 000 euron kehittämistuen Vadelmavenepakolainen-nimiselle elokuvalle. Elokuvan päähenkilö on Mikko, joka ei tunnu kuuluvansa Suomeen, ja niinpä hän tilaisuuden tullen lähtee Ruotsiin ja ryhtyy ruotsalaiseksi.
Elokuvan ohjaajaksi on kiinnitetty ruotsalainen Leif Lindblom, joka on tehnyt runsaasti televisitöitä ja yhden pitkän elokuvan, Izabella Scorupcon ja Mikael Persbrandtin tähdittämän Aurinkomyrskyn (2007), jossa suomalaisena osatuottajana oli Helsinki-filmi Oy. Lindblom kuvaa parhaillaan ruotsalaista komediaa, joka kantaa nimeä Svensson, Svensson – I nöd och lust.
Lisäksi yhtiö sai kehittämistukea Viimeiselle noitarummulle, jonka Väänänen ohjaa.
Syksyllä ensi-iltansa saa Matila Röhr Productionsin tuottama trilleri Syvälle salattu, jonka ohjaus on Joona Tenan (FC Venus) käsialaa.
Lähde: Suomen elokuvasäätiö | Kuva: Nordisk Film
ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).