Varaston ja Heinähatun ja Vilttitossun jatko-osat saivat tuotantotukea

Aku Hirviniemi ja Kari-Pekka Toivonen Varastossa. Kuva: Kinosto
Taru Mäkelän ohjaama Varasto 2 sai Suomen elokuvasäätiöltä 420 000 euron tuotantotuen 1,1 miljoonan euron kokonaiskustannuksiin. Veli-Pekka Hännisen käsikirjoittama elokuvan tuotannosta vastaa Kinosto Oy:n Mäkelä, Markku Tuurna ja Jouko Seppälä.
Varasto 2 on jatkoa Mäkelän ohjaamalle vuoden 2011 hittikomedialle, joka keräsi lähes 200 000 katsojaa. Arto Salmisen romaanin filmatisointi sai Jussi-ehdokkuudet parhaan ohjauksen ja naissivuosan kategorioissa.
Jatko-osassa Rousku ja Raninen perustavat rakennusyhtiön, vaikka eivät hallitse rakentamista tai yritystoimintaakaan. Ensimmäisessä elokuvassa Rouskun ja Ranisen rooleissa nähtiin Kari-Pekka Toivonen ja Aku Hirviniemi.
Mäkelä on ohjannut viimeisimmäksi Eila, Rampe ja Likan (2014), joka pohjautuu Sinikka ja Tiina Nopolan romaaniin.
Heinähattu ja Vilttitossulle jatko-osa yli 15 vuoden jälkeen
Risto Räppääjän luojina tunnettujen Sinikka ja Tiina Nopolan toinen suosittu lastenkirjasarja, Heinähattu ja Vilttitossu, saa toisen filmatisointinsa yli viisitoista vuotta ensimmäisen jälkeen. Suomen elokuvasäätiö myönsi Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset -elokuvalle 600 000 euron tuotantotuen. Jarkko Hentulan, Tiina Nopolan ja Anna Dahlmanin Yellow Film & TV Oy:lle tuottaman elokuvan kokonaisbudjetti on 1 650 000 euroa. Vuonna 2011 ilmestyneeseen kirjaan pohjautuvan elokuvan käsikirjoitus on Nopoloiden ja Dahlmanin käsialaa.
Siskonpeti-televisiosarjaa ohjannut Anna Dahlman tekee Heinähatulla ja Vilttitossulla debyyttinsä pitkän elokuvan ohjaajana. Hän on aiemmin työskennellyt apulaisohjaajana kahdessa lastenelokuvassa, Johanna Vuoksenmaan Onni von Sopasessa (2006) ja Kaisa Rastimon Myrskyssä (2008). Rastimo vastasi myös Heinähattu ja Vilttitossun (2002) ohjauksesta; Kinotaurus Oy:n tuottama elokuva sai 320 000 katsojaa.